Bir Fincan Kahvenin Artık 400 TL Hatırı Var: Kahveye Gelen Son Zam Keyfinizi Kaçıracak

Zam haberleri artık bizi şaşırtmıyor. Geçtiğimiz yıldan beri zam üstüne zam gören sektörlerden bir tanesi de gıda bildiğiniz gibi. Fakat en can yakanlardan bir tanesi kahve olmuştu. Ardı arkası gelmeyen fiyat artışları sonrası kahve sevenler ‘Bir keyfimiz vardı, o  da pahalandı’ demişti. Geçtiğimiz yıl kilosu 270 TL’yi bulan kahve, bu yıl daha beter halde. Gelin güncel kahve fiyatı ne kadar olmuş birlikte bakalım…

Kahve fiyatlarına gelen zamlar geçtiğimiz yıldan beri sürekli dillerde dolanıyor bildiğiniz gibi.

Özellikle Türk kahvesi fiyatlarında yaşanan artışlar sonrası pek çok vatandaş sosyal medyada isyan etmişti. Geçtiğimiz yıldan beri dur durak bilmeyen kahve zamları sonrası fiyatlar ikiye katlanmıştı.

Türk kahvesinin kilosu Mart ayında 240 TL’den satışa sunulmuştu. Nisan ayı içerisinde ise gelen zamlarla birlikte 270 TL’yi buldu.

Market kahvelerine baktığımız zaman ise bir paket kahvenin raftaki etiket fiyatının neredeyse 30 TL’yi bulduğunu görüyoruz. Fiyatlar markaya göre değişiklik gösteriyor olsa da, bir paketin 100 gram olduğunu unutmamak gerek.

Zamlar yalnızca Türk kahvesini değil, en çok tüketilen ikinci kahve olan filtre kahveyi de vurdu elbette. Bir fincan kahvenin hatırı artık 40 yıl değil, 400 TL!

Geçtiğimiz mart ayında filtre kahvenin kilosu 250-300 TL civarında gelip gidiyordu. Bu ay baktığımızda ise en düşük fiyat etiketinde bir kilo filtre kahvenin 350 TL olduğunu görüyoruz. Genel fiyat aralığı 350-400 minvalinde. Geçtiğimiz yıla kıyaslarsak fiyatlara %100’lük bir zam geldiğini söyleyebiliriz.

Kahve fiyatlarına bu denli zam gelince tüketimde azalma olduğu da gözlemlendi. Özellikle her sabah “kahvesiz uyanamayan” kesim için bu tiryakilik, pahalı bir zevke dönüşmeye başladı.

Kilo kilo alınan kahvenin artık gramla alındığı görülürken, kahve tüketimini mecburi olarak azalttığını söyleyenlerin sayısı da arttı.

Habertürk’te yapılan röportajda vatandaşların kahve fiyatlarıyla altın fiyatlarını kıyasladıkları görüldü. “Altın alıyormuşsun gibi kahve alıyor herkes.”

Normal şartlarda kafede içilen bir kahvenin sorun olmadığını ancak şimdilerde 50 TL’den ucuz kahve bulunmadığını söyleyenler, ‘Artık kimse kafelere de gitmiyor. 50 liradan aşağı bir kahve yok.’ demeyi de unutmadı. Kimileri ise kahve alırken yanına başka bir şey alamadığından yakındı.

Kahve keyfimize bu gidişle artık dem değil gam vuracağız gibi görünüyor. Bakalım önümüzdeki ay ne kadar zam gelecek.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir