Memleket Partisi kurucularından Gaye Usluer kimdir? Gaye Usluer kaç yaşında, nereli, asıl mesleği ne?

Memleket Partisi’nin kurucuları arasında yer alan eski CHP milletvekili Gaye Usluer yeniden CHP’ye döndü. tv100’ün haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Usluer, bu ziyareti soran gazetecilere “Yuvaya dönüş” yorumunu yaptı. Gaye Usluer’in yaşamı ve kariyeri merak ediliyor. İşte ayrıntılar…

GAYE USLUER KİMDİR?

Gaye Usluer, 25 Mart 1957’de Eskişehir’de doğdu. Babasının görevi nedeniyle ilkokulu Erzurum, Sakarya ve Eskişehir’de okudu. Ortaokul ve lise eğitimini Eskişehir’deki Süleyman Çakır Kız Lisesi’nde aldı. 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

1987 yılında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlığı alan Usluer, 1992 yılında doçent, 1998 yılında ise profesör oldu.

2018’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi dalında yüksek lisans derecesi aldı.

Doktor olan Usluer, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu üyelikleri, Fakülte Etik Kurul üyeliği, ESOGÜ Vakıf Başkan yardımcılığı ve Vakıf Başkanlığı, ESOGÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve ESOGÜ Tıp Fakültesi Dahili Bilimler Bölüm Başkanlığı gibi idari görevlerde bulundu. Çalışma alanıyla ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası dernek üyeliği yaptı ve Eskişehir Tabip Odası’nda çeşitli görevler aldı.

2007 yılında ESOGÜ rektörlük seçiminde 1. seçildi ve YÖK tarafından liste başına kondu, fakat dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu göreve başkasını atadı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir milletvekili listesinde üçüncü sırada yer aldı, ancak seçilemedi. 17-18 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenen CHP kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi ve bu görevi beş dönem boyunca yürüttü. 2015 yılında yapılan Haziran ve Kasım seçimlerinin her ikisinde de Eskişehir’de CHP tarafından liste başı adayı gösterildi ve milletvekili seçildi.

5 Mayıs 2021 tarihinde CHP’den istifa etti ve 17 Mayıs 2021 tarihinde, Muharrem İnce’nin kurmuş olduğu Memleket Partisi’ne katılarak, Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü olarak görev aldı. 20 Haziran 2022’de Memleket Partisi’nden istifa etti.

ÖZEL YAŞAMI

Gaye Usluer, iki çocuk annesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir