Bütün emeklilere ücretsiz olacağı müjdesi verildi! SGK 81 ilde harekete geçti

Emeklileri sevindiren büyük bir gelişme yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilerin daha erişilebilir ve ekonomik sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını kolaylaştırmak amacıyla yeni bir uygulama başlattı.

SGK, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, SSK, Bağkur ve emekli sandığı emeklilerinin kaplıca tedavilerinin Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında karşılanacağını duyurdu. Böylece, emekliler Türkiye’nin 81 ilindeki tüm kaplıca tesislerinden faydalanabilecekler.

Kaplıca tedavisinden ücretsiz yararlanmak için emeklilerin sağlık kurumlarından en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekim tarafından sağlık kurulu raporu alması gerekiyor.

Sağlık kurulu raporu alan emekliler, 5 iş günü içinde kaplıca tesisine başvurarak sevk belgesi alabiliyorlar. Bu sevk belgesi 6 ay boyunca geçerli olacak. Ayrıca emekliler, kaplıca tedavisine gitmek için yol giderlerini de SGK’dan talep edebilirler.

İl içindeki sevkler için günlük 23 TL, il dışındaki sevkler için ise günlük 46 TL yol parası ödenecek. Emekliler, seyahat masraflarını SGK’ya ibraz ettiklerinde yol desteği işlemini tamamlamış olacaklar.

SGK’nın bu uygulamasının amacı, emeklilerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve kaplıca tedavisinin faydalarını daha geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Kaplıca tedavisi, romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca kaplıca tedavisi, stresi azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kan dolaşımını düzenleme gibi birçok fayda sağlamaktadır.

Emeklilerin bu ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanmak isteyenlerin en yakın sağlık kurumuna başvurmaları yeterli olacaktır. SGK’nın resmi internet sitesinde kaplıca tesislerinin listesi ve detaylı bilgiler yer almaktadır.

Kaplıca tedavisi için uygun hastalıklar arasında böbrek ve idrar yolu hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları, cilt hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, nörolojik ve travmatik hastalıklar, spor sakatlıkları, romatizmal hastalıklar bulunmaktadır.

Ayrıca bu uygulamada, tedavi sırasında 30 seans sınırlaması getirilmiştir. Ancak belirli tanılar için, tedavinin sürekli devam etmesi gereken ağır hastalıklarda SGK tarafından karşılanan fizik tedavi seansları 30’un üzerine çıkabilmektedir.

Sigortalılar, sağlık raporunu aldıktan sonraki 15 gün içinde tedaviye başlamaları gerekmektedir. Tedaviye ara verilmesi ve bu aranın 5 iş gününden fazla olması durumunda ise SGK masrafları karşılamak için yeni bir sağlık raporu gerekmektedir.

TEDAVİ YAPILACAK HASTALIKLAR NELERDİR?

Böbrek ve idrar yolu hastalıkları
Mide ve bağırsak hastalıkları
Cilt hastalıkları
Solunum sistemi hastalıkları
Nörolojik ve travmatik hastalıklar
Spor sakatlıkları
Romatizmal hastalıklar

30 SEANS SINIRI VAR

30 seans sınırı olmayan tanılar genellikle fizik tedavinin sürekli olarak devam etmesi gereken ve ağır olarak nitelendirilebilecek hastalıklar.

Örneğin parkinson, myokard enfartüsü, kronik pulmoner yetmezlik gibi hastalıklarda SGK’nın karşıladığı fizik tedavi sayısı 30’un üzerinde olabiliyor. Sigortalıların konuyla ilgili sağlık raporunu aldıktan sonra 15 gün içerisinde tedaviye başlamaları gerekiyor.

Bu sürenin geçirilmesi halinde yeniden rapor alınması gerekmektedir. Tedaviye başlanıldıktan sonra ara verilmesi ve bu aranın 5 işgününden fazla olması halinde SGK masrafların karşılanması için yeniden rapor düzenlenmesini şart koşuyor.

YARARLANMAK İÇİN ARANAN KOŞULLAR

Sağlık kurulu raporu olmalı. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği gün dahil 5 işgünü içinde, kaplıca tesisine müracaat edilmeli. Bu süre aşılırsa 6 ay içinde sevk belgesi gerekiyor.

Yol giderinin ödenmesinde, tedavinin sağlanabildiği en yakın kaplıca tesisinin bulunduğu yer esas alınıyor.

Rapor veya sevk formunda refakatin tıbben gerekli olduğunun belirtilmesi (18 yaşını doldurmamış çocuklar için aranmaz) ve tedavinin yapıldığı tesis tarafından refakatçi kalındığının belgelenmesi halinde, refakatçinin yol giderleri ve gündelikleri karşılanıyor. SGK, her hasta için en fazla 21 günlük ödeme yapıyor.

Kaplıca tedavisine gerek görülenler, Sağlık Bakanlığı’nca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebiliyor. Bunun dışındakiler ödeme kapsamına alınmıyor. SGK’nın masraflarını ödeyeceği kaplıca tesislerinin listesine, ‘kaplica.sgk.gov.tr’ adresinden ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir