Dünyaya en uzak olan ‘insan yapımı’ nesne: NASA, Voyager 1 ile iletişimi kaybetti!

NASA’nın Voyager 1 sondası şu anda Dünya’ya herhangi bir bilimsel ya da sistem verisi iletemiyor. 46 yaşındaki uzay aracı komutları alabiliyor, ancak sondanın bilgisayarlarında bir sorun ortaya çıkmış gibi görünüyor.

NASA’nın 12 Aralık tarihli blog yazısına göre, Voyager 1’in uçuş veri sistemi (FDS), uzay aracının mühendislik bilgilerini ve bilimsel araçlarından gelen verileri topluyor ve artık sondanın telekomünikasyon ünitesiyle (TMU) beklendiği gibi iletişim kurmuyor.

ÇÖZÜMÜN BULUNMASI HAFTALAR ALABİLİR

Voyager 1’in uçuş veri sistemi (FDS) düzgün çalıştığında, uzay aracının bilgilerini bir veri paketi halinde derler ve daha sonra TMU kullanılarak Dünya’ya geri iletilir. Blog yazısında, son zamanlarda bu veri paketinin “takılı kaldığı” ve “birler ve sıfırlardan oluşan tekrarlayan bir model ilettiği” belirtildi. Voyager’ın mühendislik ekibi sorunun izini FDS’ye kadar sürdü, ancak bir çözüm bulunması haftalar sürebilir.

Voyager 1 ve ikiz uzay aracı Voyager 2, 1977 yılında fırlatıldı ve tarihteki diğer tüm uzay araçlarından daha uzun süredir faaliyette. Her ikisi de yıldızlararası uzayda, Dünya’dan 15 milyar milden (24 milyar kilometre) daha fazla bir hızla evrene doğru yol almaktadır.

DEVASA BİR UZAKLIKTA

Aslında o kadar uzaktalar ki, bir iletimin uzay aracına ulaşması neredeyse bir gün (22,5 saat) ve herhangi bir yanıt almak da bir başka gün sürüyor. Voyager 1 ile tek bir ileri geri iletişim 45 saat sürüyor.

Dolayısıyla, NASA mühendisleri sondanın FDS’si için bir düzeltme gönderebildiklerinde, çalışıp çalışmadığını öğrenmek için ertesi güne kadar beklemek zorunda kalacaklar.

TÜRKÇE MESAJ VOYAGER İLE UZAYDA DOLAŞIYOR: SABAH ŞERİFLERİNİZ HAYROLSUN

Voyager 1 ve 2’de, uydunun olası bir başka medeniyetle karşılaşması ihtimali için üzerinde dünyanın konumunun yer aldığı 55 dilde selamlama içeren ses kayıtları yerleştirildi.

Voyager 1 ve 2 uzay araçlarında Türkçe olarak kaydedilen “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayır olsun” mesajı da yer alıyor.

 VOYAGER 2 İLE İLETİŞİM KESİLMİŞTİ

Uzaydaki en uzak insan yapımı nesnelerden biri olan Voyager 2 uzay aracından haber alınamadığı belirtilmişti. Ancak kısa bir süre sonra uydudan sinyal alınması 

KAYNAK: NASA | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir