Malatya Valiliği’nden 6 Şubat’ın yıl dönümünde 3 günlük eylem yasağı: Sadece kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği etkinliklere izin verilecek

6 Şubat tarihli depremlerden en çok etkilenen illerin başında gelen Malatya’da, Valilik tarafından 3 gün süreyle basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting ve açık alan etkinlikleri yasaklandı. Açıklamada, “Vefat eden vatandaşları anma amaçlı yapılacak etkinlikler, kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma ve kutlamalar, spor faaliyetleri, bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar hariç her türlü açık ve kapalı alanlardaki eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla gelen araçların ve şahısların il sınırlarına girişinin engelleneceğine” yer verildi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremlerin üzerinden bir yıl geçti. Açıklanan resmi verilere göre, depremlerde 53 bin 537 kişi yaşamını yitirirken, 107 bin 213 kişi de yaralandı. 36 bin 932 bina deprem anında yıkılırken, yüz binlerce bina da kullanılamaz hale geldi.

Malatya’da 3 gün süreyle basın açıklaması, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting ve açık alan etkinlikleri yasaklandı. Malatya Valiliği söz konusu yasağın 5 Şubat Pazartesi günü saat 00.01’den 7 Şubat Çarşamba günü saat 23:59’a kadar süreceğini bildirdi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Malatya Valiliği’nin oluru ile Valilik ve Kaymakamlık makamının uygun göreceği etkinlikler ile 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde vefat eden vatandaşlarımızı anma amaçlı yapılacak etkinlikler, kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği; resmi bayram, resmi anma ve kutlamalar, spor faaliyetleri, bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar hariç olmak üzere, yapılması muhtemel her türlü eylem/etkinlikler ile belirtilen konuların devamı niteliğindeki (toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, araç konvoyu, her türlü karşılama uğurlama, açık ve kapalı yer toplantısı, açlık grevi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş – pankart asma, imza kampanyası düzenlenmesi vb.) her türlü açık ve kapalı alanlardaki eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla gelen araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/A ve 11/C maddeleri gereğince engellenmesi, ayrıca 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddeleri hükmü gereğince belirtilen konuların devamı niteliğindeki her türlü eylem/etkinliklerin Malatya İl Geneli (tüm dış ilçelerin tamamı Polis ve Jandarma Sorumluluk Bölgesi dahil) 05/02/2024 Pazartesi günü saat 00.01’dan 07/02/2024 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar (3) gün süre ile YASAKLANMASINA karar verilmiştir.”

Editörün notu: Mesajlaşmalardaki (ya da gönderilerdeki) imla hataları ve yazım yanlışları bilinçli olarak düzeltilmemiştir.

TKP: Valiliğin kararı hükümsüzdür

TKP, Sol Parti, EMP, KESK ve kentteki diğer siyasi parti, sendika ve meslek örgütlerinin oluşturduğu 6 Şubat Platformu tarafından depremin yıl dönümü nedeniyle anma programı ve anma yürüyüşü düzenlenmişti. Söz konusu yasakların ardından açıklamada bulunan TKP Malatya İl Örgütü, Malatya Valiliği kararının “hükümsüz” olduğunu belirtti.

Yarın saat 04.17’de Hayat Sitesi önünde kurum temsilcileri tarafından anma programı, ardından 12.30’da Emeksiz Caddesi üzerinde buluşarak anma yürüyüşü yapılacaktı

“Unutmayacağız, hesap soracağız”

Yasağa ilişkin TKP Malatya İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Malatya Valiliği’nin 6 Şubat eylemlerini ve anmalarını yasaklama kararı hükümsüzdür.

6 Şubat 2023’te halkını, yurttaşlarını çaresizliğe terk edenlerin kararını tanımıyoruz. Unutmayacağız!

Hem bu kararı alanlardan, hem de 6 Şubat’ta yaşanılan yıkımlarda sorumluluğu olanlardan hesap soracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir