Roblox’a Gerçek Zamanlı Yapay Zeka Sohbet Çevirisi Özelliği Geldi

Günlük 70 milyondan fazla aktif kullanıcıya hizmet veren Roblox, dünyanın dört bir yanındaki oyuncuları birbirine bağlamak için gerçek zamanlı yapay zeka sohbet çevirisi özelliği ile platformun devasa topluluğunu güçlendirmek hedefinde.

CTO Daniel Sturman’a göre ekibin Roblox’ta desteklenen 16 dilin tümünü sorunsuz bir şekilde idare edebilmesi ve Roblox’a özgü argoları ve kısaltmaları tanıyabilmesi için kendi “birleşik, dönüştürücü tabanlı çeviri LLM’sini (büyük dil modeli)” oluşturması gerekiyordu.

Sonuç olarak, sohbet penceresi konuşmayı her zaman kullanıcının kendi dilinde görüntülüyor. Sohbet yaklaşık 100 milisaniyelik küçük bir gecikmeyle neredeyse gerçek zamanlı oluyor. Ayrıca her satırın solundaki çeviri simgesine tıklayarak metni orijinal dilinde görebilirsiniz. Sturman, dil modelinin verimli mimarisi ve yinelemeli eğitimi sayesinde “Roblox içeriğindeki ticari çeviri API’lerinden daha iyi performans gösterdiğini” iddia ediyor. Geliştirme ekibi daha sonra, platformda yakaladığı yeni sloganlarla ilgili sürekli güncellemelere ek olarak çeviri kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olacak bir geri bildirim aracını kullanıma sunacak.

Sturman ayrıca, ekibinin hali hazırda “resimlerdeki metinler, dokular, 3 boyutlu modeller” ve daha fazlasını otomatik olarak çevirmeyi düşündüğünü ekliyor. Roblox sesli sohbeti desteklediğinden yönetici aynı zamanda otomatik sesli sohbet çevirileri olasılığını da öne çıkarıyor. Böylece dünyanın dört bir yanından oyuncular platformda birbirleriyle kendi dillerinde sorunsuz bir şekilde konuşabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir